Terapia psychodietetyczna

Pomoc psychologa ze specjalizacją psychodietetyczną skierowana jest do osób, które mimo posiadanej wiedzy dietetycznej mają kłopoty z relacją z jedzeniem. Nie potrafią trwale wprowadzić zmian w stylu odżywiania lub po okresach chudnięcia stopniowo wracają do wyższej wagi.

Psychodietetyk pomaga wyjść z błędnego koła kompulsywnego objadania się, zrozumieć schemat, który sprawia że się objadasz i nauczyć Cię rozpoznawać mechanizmy, które rządzą Twoimi napadami. Praca z psychodietetykiem pomaga przywrócić poczucie wolności w jedzeniu, oraz kształtowaniem zdrowych nawyków żywieniowych. Pomaga rozwinąć uważność na swoje emocje i ciało, odczarowuje jedzeniowe mity, przekonania i schematy. Uczy słuchać swojego ciała i jego subtelnych sygnałów, tak aby jeść w zgodzie ze sobą.

Pomoc psychologa to przede wszystkim:

  •  pokonanie trudności i kryzysów stojących na drodze do sukcesu i trwałej zmiany nawyków żywieniowych,

  •  diagnoza problemu,

  •  wsparcie w procesie zmiany,

  • zapobieganie nawrotom,

  • praca w obszarze emocji i przekonań (odnalezienie celów klienta, zrozumienie potrzeb i emocji, których substytutem może być jedzenie, budowanie poczucia własnej wartości i świadomości oceny, dotyczącej postrzegania własnego ciała, zmianę negatywnych przekonań),

  • praca w obszarze relacji społecznych (naukę asertywnych zachowań, uświadomienie sobie przekazów z rodziny pierwotnej),

  • odnajdywanie zasobów oraz sił tkwiących w pacjencie,

  • diagnozowanie i przygotowywanie pacjenta do zabiegów bariatrycznych oraz wspieranie w utrzymaniu nowego stylu życia.

W odróżnieniu od dietetyka, psycholog ze specjalizacją psychodietetyczną jest osobą posiadającą również wiedzę z zakresu psychopatologii. Dzięki temu potrafi diagnozować i pracować z klientami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania (jak na przykład anoreksja, bulimia, napadowe objadanie się). Pomaga również w uporaniu się z innymi współwystępującymi zaburzeniami nastroju (jak na przykład depresja, mania) lub zaburzeniami osobowości. Część z nich może być nie tylko czynnikiem utrudniającym trwałą zmianę stylu odżywiania, ale także przyczyną tych trudności.